Strona główna › Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku

Środków na MdM coraz mniej. Śpiesz się aby jeszcze skorzystać!

dodano: 18.01.2016 

Rząd nie zamierza przedłużać programu Mieszkanie Dla Młodych, a poluzowanie warunków ubiegania się o kredyt z dopłatą spowodowało, że chętnych do jego skorzystania jest bardzo dużo – z budżetu na ten rok zarezerwowano już niemal połowę środków. Nic dziwnego, skoro państwo może nam sfinansować nawet 38 proc. ceny mieszkania.

Wszystkiemu winne jest poluzowanie kryteriów programu Mieszkanie dla Młodych, uchwalone jeszcze przez poprzedni Sejm, które weszło w życie we wrześniu ubiegłego roku. Otwarcie MdM na rynek wtórny, zniesienie limitów dla osób z co najmniej trojgiem dzieci czy powiększenie dofinansowania w zależności od liczby dzieci to zmiany, które znacznie zwiększyły zainteresowanie kredytobiorców. W rezultacie, choć w 2014 roku udało się wykorzystać 35 proc. środków przeznaczonych na program, to w zeszłym roku było to już 85 proc. A wnioski o wypłatę w tym roku zablokowały już 370 z puli 730 mln zł zaplanowanej na cały 2016 rok.

– Jeśli tempo udzielania kredytów z końca ubiegłego roku by się utrzymało, to pieniądze skończą się po 3 miesiącach – mówi Onetowi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. – Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że końcówka roku jest pod tym względem szczególna. Oprócz dobrej sytuacji na rynku pracy, kredytów mogło być więcej ze względu na rosnące marże banków czy wymóg wyższego wkładu własnego w 2016 roku. Mimo to są spore szanse, że tegoroczna pula się wyczerpie już w połowie roku – ocenia.

Jeżeli środki się wyczerpią przed końcem roku, Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza dopłatami, nie będzie miał możliwości ich zwiększenia. Ustawa nakłada sztywne limity na kolejne lata. I tak na 2016 rok jest 730 mln zł, na 2017 rok 711 mln zł, a na 2018 rok 761 mln zł. Później program się zakończy, gdyż obecny rząd nie zamierza go przedłużać, stawiając na rozwój budownictwa na wynajem oraz budowę systemu kas oszczędnościowo-budowlanych.

Warto wiedzieć, że wypłata dopłaty nie jest powiązana z momentem zaciągnięcia kredytu. Tak jak zrobiła to spora grupa osób w zeszłym roku – wnioski o dopłaty można składać wcześniej. A dopłata trafi do nas (a właściwie do dewelopera lub sprzedawcy mieszkania) dopiero w roku, na który się załapiemy.

– Można tak sformułować umowę zakupu nieruchomości, że ostatnia transza zapłaty będzie dopłatą z BGK i będzie ona odpowiednio odsunięta w czasie. Na takie warunki powinny się godzić deweloperzy w przypadku, gdy budowa kupowanego mieszkania jeszcze trwa. Znacznie trudniej będzie wynegocjować taki harmonogram płatności, gdy mieszkanie jest już zbudowane, albo, gdy kupujemy na rynku wtórnym – mówi Sadowski.

A dopłata z BGK jest atrakcyjna także dlatego, że może być traktowana jako wkład własny przy kredycie. A od początku roku poziom wymaganego wkładu własnego wzrósł do 15 proc. zgodnie z zaleceniami KNF.

Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca?

Zgodnie z nazwą programu Mieszkanie dla Młodych, wspiera on głównie osoby młode w nabyciu pierwszego mieszkania. Zgodnie z ustawą, co najmniej jeden ze współkredytobiorców musi być urodzony po 1 stycznia 1980 roku, czyli mieć mniej niż 36 lat. Program jest otwarty przy tym zarówno dla osób samotnych, par czy małżeństw, a także rodziców. Ich status oraz liczba dzieci wpływają jedynie na kwotę dopłaty.

Po drugie osoby, które chcą skorzystać z rządowej dopłaty nie mogą być właścicielami nieruchomości. Program wyklucza także osoby, które były właścicielami w przeszłości. Zastrzeżenie to dotyczy także spółdzielczego prawa do lokalu. Drobny wyjątek dotyczy osób, które są lub były współwłaścicielami budynku – są one wyłączone z MdM, jeżeli przy zniesieniu współwłasności ich udział obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Jest jednak grupa osób, których dwa powyższe warunki w ogóle nie dotyczą. Mowa o rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci. Tutaj rodzice nie muszą spełniać limitu wieku, a do tego mogą kupić drugie mieszkanie na tzw. wymianę. Mogą oni zmienić mniejsze mieszkanie na większe, korzystając z pomocy programu.

Jakie warunki dotyczą kredytu?

Mieszkanie kupione w ramach programu musi być sfinansowane kredytem, a jego kwota musi wynosić co najmniej 50 proc. ceny nieruchomości. Kredyt może być przeznaczony jedynie na cele mieszkaniowe, czyli na zakup mieszkania lub domu, spełniającego warunki programu. Nie można nim sfinansować np. zakupu garażu. Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat, a kredyt nie może być udzielony w walucie obcej. Gdy brakuje nam zdolności kredytowej możemy się posiłkować pomocą innej osoby, która stanie się współkredytobiorcą. Pod tym względem zniesiono ograniczenia, które pozwalały tylko na pomoc w ramach najbliższej rodziny.

Jakie warunki musi spełnić kupowana nieruchomość?

Dom lub mieszkanie mogą pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Można nabyć mieszkanie z dowolnego źródła – nawet z licytacji komorniczej, o ile tylko zakup zostanie sfinansowany kredytem.

Ograniczony jest jednak jego metraż. W przypadku mieszkań na dopłatę można liczyć przy powierzchni poniżej 75 m2, a przy domach limit ten wzrasta do 100 m2. Wyższe przywileje zostały przyznane dla rodzin z co najmniej trójką dzieci – w tym przypadku limit dla mieszkania wynosi 85 m2, a w przypadku domów 110 m2.

Kolejne ograniczenia dotyczą ceny nabywanej nieruchomości. To prawdopodobnie najtrudniejsze kryterium. Kluczowy jest tu wyliczany przez GUS a ogłaszany przez wojewodów wskaźnik, czyli tzw. “średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych”. Jest on wyliczany oddzielnie dla każdego miasta wojewódzkiego, gmin z nim sąsiadującymi oraz pozostałych. Dla mieszkań z rynku pierwotnego cena 1 m2 nie może przekroczyć 110 proc. powyższego wskaźnika, a na rynku wtórnym limit wynosi 90 proc. wskaźnika. Ile wynoszą poszczególne limity można sprawdzić na stronie BGK. https://rodzina.gov.pl/sites/default/files/pliki_do_pobrania/mdm_i_q_2016.pdf

Niestety są one ustalane dość arbitralnie, co powoduje, że dostępność mieszkań w różnych miastach może być bardzo zróżnicowana. Według biura nieruchomości WGN, najwięcej lokali w ramach MdM jest w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski warunki cenowe programu spełnia ponad połowa mieszkań w ofercie. Blado wypada natomiast Wrocław, gdzie tylko kilkanaście procent mieszkań wystawionych na sprzedaż mieści się w limitach.

Co w przypadku, gdy cena przekracza limit? Teoretycznie jest pewne wyjście. Jeżeli kupujemy mieszkanie razem z garażem, to można przenieść część wartości mieszkania na garaż. Tylko, że garażu nie można sfinansować kredytem z dopłatą – trzeba by więc kupić go za gotówkę albo za oddzielny kredyt.

Ile wynosi dopłata?

Wysokość dopłaty zależy od 3 czynników. Po pierwsze, jest to wspomniany już “średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych” dla danego miasta czy gminy.

Po drugie, ważny jest metraż mieszkania. Wykorzystuje się go do kalkulacji dopłaty, o ile nie przekracza 50 m2 (wtedy do kalkulacji wykorzystujemy ten limit). W przypadku rodzin z co najmniej trojgiem dzieci ten limit jest wyższy i wynosi 65 m2.

Po trzecie, wykorzystuje się mnożnik procentowy. Wynosi on od 10 do 30 proc. w zależności od liczby wychowywanych dzieci:

1)   osoby samotne i małżeństwa bez dzieci – 10 proc.

2)   osoby i małżeństwa wychowujące jedno dziecko – 15 proc.

3)   osoby i małżeństwa wychowujące dwoje dzieci – 20 proc.

4)   osoby i małżeństwa wychowujące troje dzieci lub więcej – 30 proc.

Ostatecznie kwota dopłaty jest iloczynem trzech wspomnianych wyżej wskaźników.

Dopłata = wskaźnik przeliczeniowy x metraż mieszkania x  wskaźnik procentowy

Przykładowo dla małżeństwa z jednym dzieckiem z Poznania, kupującego mieszkanie o powierzchni 45m2 dopłata wyniesie 5386 zł x 45 x 15 proc., czyli 36 355,50 zł.

Singiel z Warszawy kupujący 62 m2 mieszkanie może liczyć na 29 170,45 zł (5 834,09 zł x 50 x 10 proc.).

Z kolei rodzina z trójką dzieci z Gdańska wymieniająca mieszkanie na większe o pow. 80 m2 może dostać 88 998 zł dofinansowania (4 564,00 zł x 65 x 30 proc.).

Tyle wyniesie podstawowa dopłata przy zakupie mieszkania. Ale osoby, które skorzystały z programu mogą liczyć także na dodatkowe wsparcie. W przypadku, jeżeli w tej rodzinie urodzi się dziecko w ciągu 5 lat po zakupie mieszkania dostaną oni dodatkową dopłatę, wyliczaną tak samo jak powyżej, ale ze wskaźnikiem procentowym wynoszącym 5 proc.

Przytaczane przez analityków przykłady pokazują, że realnie całe wsparcie może wynieść od 7 do nawet 38 proc. ceny mieszkania, przy czym na najwyższe wsparcie może liczyć rodzina z co najmniej trojgiem dzieci, w której po zakupie mieszkania urodzi się kolejne dziecko.

Ograniczenia po kupnie

Niestety limity i ograniczenia nie kończą się na zakupie mieszkania i otrzymaniu dopłaty. Przez kolejne 5 lat po zakupie nie wolno ani sprzedać, ani wynająć kupionego mieszkania pod groźbą konieczności zwrotu dopłaty. W tym okresie nie można także przekształcić mieszkania w lokal użytkowy ani kupić innego mieszkania. Zwrot części dopłaty będzie konieczny także, jeżeli spłacimy przed czasem (w ciągu 5 lat od zakupu) znaczną część zaciągniętego kredytu.

Czy to się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta w przypadku wyższych dopłat. Komercyjny kredyt bez dopłaty może być korzystniejszy jedynie dla singli, kiedy dopłata wyniesie poniżej 10 proc. ceny mieszkania, a różnica w marżach wyniesie powyżej 1 pkt proc.

– Marże w większości banków nie różnią się w zakresie kredytu z dopłatą i bez dopłaty. Różnice w marżach są jednak pomiędzy bankami. ING i BPH (najniższa marża może wynieść 1,35 proc.), które należą do czołówki pod względem niskich marż, nie mają w ofercie kredytów w ramach MdM – podkreśla analityk Expander Advisor, Jarosław Sadowski. – Tymczasem w przypadku kredytów z MdM przeciętna marża wynosi 2,32 proc., a w najlepszych bankach zbliża się do 2 proc. – dodaje.

MdM może nam jednak zapewnić obniżkę marży. – W przypadku, gdy dzięki dopłacie z rządowego programu LTV (stosunek wartości pozostającego do spłaty kredytu do wartości nieruchomości – red.) spadnie poniżej 80 proc., automatycznie marża kredytowa będzie niższa – zwraca uwagę Sadowski.

Choć zatem program ma jeszcze obowiązywać przez niemal 3 lata, to warto się zainteresować nim już teraz. Dzięki temu, że wnioski można składać w każdym momencie, pieniądze mogą zostać rozdysponowane znacznie wcześniej. Zwłaszcza, że procedury nie są specjalnie uciążliwe.

 

Źródło: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/nieruchomosci/mdm-mieszkanie-dla-mlodych-trzeba-sie-spieszyc/wqls3z

 

ABC Nieruchomości Elbląg,   ul. Wyżynna 9   |   tel. 55 235 45 55   |   biuro@abcn.pl
strona główna  |  kontakt  |  polityka prywatności  |  zgłoś nam swoją nieruchomość
Powered: GaleoGrupa.pl